Sokan érzik magukat boldogtalannak a párkapcsolatukban, úgy, hogy tulajdonképpen nem lenne okuk panaszra, még többen vannak azok a társkeresők, akik már a sokadik párkapcsolatba kezdenek bele, de úgy érzik az sem az igazi… Mi lehet az oka a folytonos elégedetlenségnek?
Rengeteg élményt, emléket, tapasztalatot és benyomást gyűjtünk életünk során és tárolunk el tudatalattinkban, természetesen ezek között vannak olyanok is, amelyek a párkapcsolattal vannak összefüggésben.
Lehetnek pozitív vagy negatív élményeink, de vegyes benyomás is keletkezhet bennünk. A gyerekkor rendkívül érzékeny időszak ilyen szempontból, mert mindent valóságként élünk meg, például a szüleink párkapcsolatát. Ez a példa akár örökre meghatározhatja azt, hogy hogyan viszonyulunk a későbbiekben a szerelem kérdésköréhez. Sokáig azt gondolják a gyerekek vagy a fiatal felnőttek is, hogy csak úgy működhet egy párkapcsolat, ahogyan a szüleik esetében működött.
Ha a szülők boldog párkapcsolatban élnek, akkor nincs is semmi probléma, mert a gyerek pozitív légkörben felnőve ezzel a példával lép ki az életbe és követi a szülei által közvetített képet. Nyilván megtapasztalja, hogy milyen az, amikor nem működik egy párkapcsolat, a csalódásokat így sem lehet elkerülni, de sokkal kiegyensúlyozottabban kezeli ezeket.
Sajnos a legtöbb esetben nem ez a helyzet. Gyermekként többnyire azt halljuk vagy akár tapasztaljuk is, hogy a házasság, párkapcsolat nem boldogít. A sokszor végigasszisztált veszekedés vagy a felmerülő problémák kedvünket szeghetik. Akár titkon fogadalmat is tehetünk arra, hogy nem fogjuk elkövetni azt a hibát, amit a szüleink.
Sokszor ez a fogadalom a tudatalattiban ölt testet, például a látott minták alapján azt gondoljuk magunkban, hogy: „soha nem megyek férjhez, mert az rabság”, vagy: „soha nem nősülök meg, mert akkor már nem lehetek szabad”.
Anélkül, hogy tudnánk róla, ezek a berögzült fogadalmak meghatározzák a szerelmi életünket és akadályoznak a boldog párkapcsolat kialakításában.
Megéri tehát visszanyúlni a gyerekkorunkig és elemezni, végiggondolni, hogy milyen benyomások érhettek minket, ezek alapján pedig milyen gátló fogadalom él bennünk.
Ha ezt sikerül tudatosítanunk, akkor rájöhetünk, hogy miért félünk a párkapcsolattól, vagy miért nem működik a házasságunk. Ha már tudatosul ez a gondolat, akkor egy újabb lépcsőfokra lépve el kell gondolkozni azon, hogy mivel tudnánk helyettesíteni ezeket a negatív gondolatokat. Nehéz munka lesz, de megéri.
Milyen negatív gondolatok hátráltathatják a kapcsolatunkat?
- nem vagyok elég jó
- nem vagyok szerethető
- nem vagyok jó nő/férfi
- nincs igazi boldog párkapcsolat
- nem érdemlem meg a boldogságot
- a férfiakban/nőkben nem lehet megbízni
- a párkapcsolatban elveszítem önmagam/ a függetlenségemet/ szabadságomat.
Sok egyéb indok miatt is tarthat valaki az elköteleződéstől. Minden egyes esetben meg kell keresni és fel oldanunk a félelmek okát, annak érdekében, hogy a párkapcsolat boldog és harmonikus lehessen.